TIC12400 24-Input Sensor Monitors
Features
  • Operates with supply voltage (VS) from 6.5 V to 35 V with overvoltage and undervoltage warning
  • Switch input withstands 40 V and reverse supply condition down to -24 V
  • Six configurable wetting current settings:
    0 mA, 1 mA, 2 mA, 5 mA, 10 mA, and 15 mA
  • Integrated 10-bit ADC for multi-position analog switch monitoring
  • Integrated comparator with four programmable thresholds for input monitoring
  • Interrupt generation to support wake-up operation on all inputs
Applications
  • Signal measurement
  • PLC, DCS, and PAC
  • Instrumentation
  • Ultra-low operating current in polling mode:
  • Interfaces directly to MCU using 3.3 V/5 V serial peripheral interface (SPI) protocol
  • Integrated supply and temperature sensing
  • ±8 kV contact discharge ESD protection on input pins per IEC 61000-4-2 with appropriate external components