LMZM23601 36 V, 1 A Step-Down DC-DC Power Module
Texas Instruments' LMZM23601 is designed for space-constrained industrial applications
Image of Texas Instruments' LMZM23601 36 V, 1 A Step-Down DC-DC Power ModuleTexas Instruments' LMZM23601 integrated-inductor power module is specifically designed for space-constrained industrial applications. It is available in two fixed output voltage options of 5 V and 3.3 V, and an adjustable (ADJ) output voltage option supporting a 2.5 V to 15 V range. The LMZM23601 has an input voltage range of 4 V to 36 V and can deliver up to 1000 mA of output current. This power module is extremely easy to use, requiring only two external components for a 5 V or 3.3 V output design. All aspects of the LMZM23601 are optimized for performance-driven and low EMI industrial applications with space-constrained needs. An open-drain, power-good output provides a true indication of the system status and negates the requirement for an additional supervisory component, saving cost and board space. Seamless transition between PWM and PFM modes along with a no-load supply current of only 28 µA ensures high efficiency and superior transient response for the entire load current range. For easy output current, scaling the LMZM23601 is pin-to-pin compatible with the 500 mA output current capable LMZM23600.
Features
  • 4 V to 36 V wide operating input voltage
  • 2.5 V to 15 V adjustable, and 3.3 V or 5 V fixed output voltage options
  • 1 A output current
  • Only input and output capacitors needed for 5 V and 3.3 V output designs
  • 27 mm2 solution size with single-sided layout
  • 28 µA supply current at no load
  • 2 µA shutdown current
  • Power-good flag
  • External frequency synchronization
  • MODE selection pin
    • Forced PWM mode for constant frequency operation
    • Auto PFM mode for high efficiency at light load
  • Built-in control loop compensation, soft start, current limit, and UVLO
  • Miniature 3.8 mm x 3 mm x 1.6 mm package
  • Create a custom design using the LMZM23601 with the WEBENCH® power designer
Applications
  • Sensor transmitters
  • Test and measurement
  • Grid infrastructure
  • Space-constrained applications