C4A-06-060SLA-350-39P
DigiKey Part Number
1033-C4A-06-060SLA-350-39P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4A-06-060SLA-350-39P
Description
STRAIN GAUGE 350 OHM LINEAR 10PC
Detailed Description
Linear Strain Gauge ±3% 0.060" (1.52mm) 0.100" (2.54mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.3%
Length - Active
0.060" (1.52mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.144" (3.66mm)
Length - Overall
0.22" (5.6mm)
Width - Active
0.100" (2.54mm)
Width - Overall Pattern
0.100" (2.54mm)
Strain Range
±3%
Width - Overall
0.16" (4.1mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-60 ~ 180°F (-51 ~ 80°C)