KFH-6-120-C1-11L1M2R
DigiKey Part Number
5880-KFH-6-120-C1-11L1M2R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KFH-6-120-C1-11L1M2R
Description
PRE-WIRED LINEAR STRAIN GAUGE, 2
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Strain Gauge 0.240" (6.10mm) 0.079" (2.01mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.35%
Manufacturer
Omega
Length - Active
0.240" (6.10mm)
Series
Length - Overall
0.41" (10.4mm)
Packaging
Bulk
Width - Active
0.079" (2.01mm)
Part Status
Active
Width - Overall
0.15" (3.8mm)
Pattern Type
Linear
Operating Temperature
14 ~ 311°F (-10 ~ 155°C)
Resistance
120 Ohms