KFH-3-350-C1-11L3M3R
DigiKey Part Number
5880-KFH-3-350-C1-11L3M3R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KFH-3-350-C1-11L3M3R
Description
SENSOR STRAIN GAUGE 1=PACK OF 10
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Strain Gauge 0.118" (3.00mm) 0.079" (2.01mm)
Category
Resistance Tolerance
±1%
Manufacturer
Omega
Length - Active
0.118" (3.00mm)
Series
Length - Overall
0.29" (7.4mm)
Packaging
Bulk
Width - Active
0.079" (2.01mm)
Part Status
Active
Width - Overall
0.15" (3.9mm)
Pattern Type
Linear
Operating Temperature
14 ~ 311°F (-10 ~ 155°C)
Resistance
350 Ohms