CEA-13-125UNA-350
DigiKey Part Number
1033-CEA-13-125UNA-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-13-125UNA-350
Description
STRAIN GAUGE 350OHM LINEAR 1=5PC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) 0.100" (2.54mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.3%
Manufacturer
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
Length - Active
0.125" (3.18mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.275" (6.99mm)
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.38" (9.7mm)
Part Status
Active
Width - Active
0.100" (2.54mm)
Pattern Type
Linear
Width - Overall Pattern
0.120" (3.05mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.19" (4.8mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)