CEA-06-125UTA-350
DigiKey Part Number
1033-CEA-06-125UTA-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CEA-06-125UTA-350
Description
STRAIN GAUGE GEN PURP 1=PK OF 5
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tee Rosette Strain Gauge ±5% 0.125" (3.18mm) 0.165" (4.19mm)
Category
Resistance Tolerance
±0.2%
Manufacturer
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
Length - Active
0.125" (3.18mm)
Series
Length - Overall Pattern
0.325" (8.26mm)
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.42" (10.7mm)
Part Status
Active
Width - Active
0.165" (4.19mm)
Pattern Type
Tee Rosette
Width - Overall Pattern
0.365" (9.27mm)
Strain Range
±5%
Width - Overall
0.45" (11.4mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 350°F (-75 ~ 175°C)