C5K-06-S5198-350-33F
DigiKey Part Number
1033-C5K-06-S5198-350-33F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C5K-06-S5198-350-33F
Description
C5K-06-S5198-350-33F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rectangular Rosette Strain Gauge ±1.5% 0.014" (0.36mm) per section 0.012" (0.30mm) per section
Category
Resistance Tolerance
±0.5%
Manufacturer
Micro-Measurements (Division of Vishay Precision Group)
Length - Active
0.014" (0.36mm) per section
Series
Length - Overall Pattern
0.071" (1.81mm)
Packaging
Box
Length - Overall
0.09" (2.2mm)
Part Status
Active
Width - Active
0.012" (0.30mm) per section
Pattern Type
Rectangular Rosette
Width - Overall Pattern
0.143" (3.63mm)
Strain Range
±1.5%
Width - Overall
0.15" (3.9mm)
Resistance
350 Ohms
Operating Temperature
-100 ~ 400°F (-75 ~ 205°C)