SMBJ24CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 987
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 373
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Comchip Technology
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ24CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMBJ24CAHE3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V