F6N1.25BK250
DigiKey Part Number
1030-F6N1.25BK250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6N1.25BK250
Description
SELF WRAP 1.25" X 250' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 250' (76.20m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
250' (76.20m)
Series
Wall Thickness
0.038" (0.96mm)
Packaging
Box
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Self Wrap
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)