CUS800M-24
DigiKey Part Number
285-CUS800M-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS800M-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 802W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS800M-24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
6.71" L x 3.35" W x 1.67" H (170.5mm x 85.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
33.4 A