CUS1200M-24
DigiKey Part Number
285-CUS1200M-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS1200M-24
Description
AC-DC, MEDICAL, 85-265V, 24V 50A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
7.36" L x 3.66" W x 1.67" H (187.0mm x 93.0mm x 42.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
50 A