EM1126-24-0#
DigiKey Part Number
501-2033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM1126-24-0#
Description
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 24"
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Tip Plug, Stackable Patch Cord 3000VDC (3kV)
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multistacking Banana Plug, Front Stacking Pin Tip Plug
Voltage - Rated
3000VDC (3kV)
Configuration
Banana to Pin Tip
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Tip Plug, Stackable
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 38
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 119,65000kr 119,65
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
In-Stock: 49
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 18"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 36"
In-Stock: 44
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 12"
In-Stock: 52
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 48"
In-Stock: 12
TEST LEAD BANANA TO PIN TIP 60"