DNF18-250FIB-C
DigiKey Part Number
298-10376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250FIB-C
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Wire Gauge
18-22 AWG
Color
Red
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.136" (3.45mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
0.840" (21.34mm)