1SMB24AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 7 054
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB24AT3
DigiKey Part Number
1SMB24AT3OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB24AT3
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMB24AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
675pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A