SMBJ24A-TR
DigiKey Part Number
497-3140-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-3140-1-ND - Cut Tape (CT)
497-3140-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24A-TR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 16A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ24A-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V