UVR2A220MED1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 2 767
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 480
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Upgrade
Rubycon
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR2A220MED1TA
DigiKey Part Number
493-16150-1-ND - Cut Tape (CT)
493-16150-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR2A220MED1TA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR2A220MED1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C