100PK22MEFCTA6.3X11 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 1 333
Datasheet
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
100PK22MEFCTA6.3X11
DigiKey Part Number
100PK22MEFCTA6.3X11-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100PK22MEFCTA6.3X11
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100PK22MEFCTA6.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
202.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C