STDCRG2-12M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
In Stock: 19 318
Datasheet
Similar
In Stock: 11 221
Datasheet
TXC CORPORATION
IQD Frequency Products
Parametric Equivalent
Abracon LLC
Parametric Equivalent
Aker Technology Corp
ECS Inc.
ECS Inc.
Jauch Quartz
Shenzhen SCTF Electronics
Suzhou Hangjing Elec&Tech Co.,Ltd
12 MHz ±20ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
STDCRG2-12M
DigiKey Part Number
644-STDCRG2-12MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCRG2-12MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCRG2-12MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCRG2-12M
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)