GC50MPS33H
DigiKey Part Number
1913-GC50MPS33H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC50MPS33H
Description
DIODE SIL CARB 3300V 50A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 3300 V 50A Through Hole TO-247-2
Category
Current - Average Rectified (Io)
50A
Mfr
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
3300 V
Operating Temperature - Junction
175°C