MSC090SDA330B2
DigiKey Part Number
150-MSC090SDA330B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC090SDA330B2
Description
DIODE SIL CARB 3300V 184A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 3300 V 184A Through Hole TO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC090SDA330B2 Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 3300 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
6326pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
3300 V
Supplier Device Package
TO-247
Current - Average Rectified (Io)
184A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.4 V @ 90 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)