PIC16F15223T-I/SL
DigiKey Part Number
150-PIC16F15223T-I/SLTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC16F15223T-I/SLCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC16F15223T-I/SLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15223T-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F15223T-I/SL Models
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9/2x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-SOIC
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)