PIC16F15223-I/SL
DigiKey Part Number
150-PIC16F15223-I/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15223-I/SL
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F15223-I/SL Models
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 9/2x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-SOIC
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)