NGE18I18-P1J
DigiKey Part Number
1866-NGE18I18-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGE18I18-P1J
Description
+18V1A;20AWG/150CM
Detailed Description
18V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
2.17" L x 1.89" W x 1.10" H (55.0mm x 48.0mm x 28.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cUL, cULus, cURus, EAC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
1A
Power (Watts)
18 W