1.5KE250CA
DigiKey Part Number
1.5KE250CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE250CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE250CA
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
344V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V