1.5KE250CARL
DigiKey Part Number
497-1.5KE250CARLTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-1.5KE250CARLCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE250CARL
Description
TVS DIODE 213VWM 442VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
442V Clamp 23A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
280pF @ 1MHz
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
213V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
442V