Image for FX6A-50S-0.8SV(93) is not available
FX6A-50S-0.8SV(93)
DigiKey Part Number
FX6A-50S-0.8SV(93)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-50S-0.8SV(93)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6A-50S-0.8SV(93) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.157" (4.00mm)