FX6A-50P-0.8SV1(92) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FX6A-50P-0.8SV1(92) is not available
FX6A-50P-0.8SV1(92)
DigiKey Part Number
FX6A-50P-0.8SV1(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-50P-0.8SV1(92)
Description
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX6A-50P-0.8SV1(92) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)