M300-3241096M1
M300-3241096M1
Harwin’s Company Overview
M300-3241096M1
DigiKey Part Number
952-3087-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-3241096M1
Description
CONN PLUG HSG 10POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Plug Green 0.118" (3.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M300-3241096M1 Models
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Features
Potting Wall
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Type
Male Pin, Power
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.118" (3.00mm)