M300-2241096F2
M300-2241096F2
Harwin’s Company Overview
M300-2241096F2
DigiKey Part Number
952-3088-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M300-2241096F2
Description
CONN RCPT HSG 10POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.118" (3.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M300-2241096F2 Models
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Features
Jackscrews, Potting Wall
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Type
Female Socket, Power
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.118" (3.00mm)