HCM1A1305V2-330-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V2-330-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305V2-330-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1305V2-330-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V2-330-R
Description
FIXED IND 33UH 4.5A 58 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Inductor 4.5 A 58mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCM1A1305V2-330-R Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
58mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
5.2A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)