HCM1A1305V3-330-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V3-330-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305V3-330-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1305V3-330-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V3-330-R
Description
FIXED IND 33UH 4.5A 58 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 58mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
58mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.2A