HCM1A0503V2-1R5-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V2-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0503V2-1R5-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0503V2-1R5-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V2-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 6.2A 17.7 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 6.2 A 17.7mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
17.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)