HCM1A0503V3-1R5-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V3-1R5-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V3-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 6.2A 17.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 6.2 A 17.7mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
17.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8.5A