BK1/GMD-400-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Eaton Electronics Overcurrent Protection Fuse Portfolio
BK1/GMD-400-R
DigiKey Part Number
283-BK1/GMD-400-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK1/GMD-400-R
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
1.2
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.505 Ohms