0239.400MXEP
DigiKey Part Number
0239.400MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0239.400MXEP
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.475 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V