MOV-14D330KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-14D330KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-14D330KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D330KTR
Description
VARISTOR 33V 1KA DISC 14MM
Detailed Description
33 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D330KTR Models
Category
Current - Surge
1 kA
Energy
7.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
6100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Varistor Voltage (Min)
30 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
36 V