FP301-3/8-48"-CLEAR-125 PCS
DigiKey Part Number
3M161444-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-3/8-48"-CLEAR-125 PCS
Description
HEATSHRINK 3/8"X4' CLR 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.375" (9.53mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.375" (9.53mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.187" (4.75mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1 053
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 42,85000kr 42,85
2kr 39,38500kr 78,77
3kr 37,51333kr 112,54
5kr 35,27000kr 176,35
7kr 33,86571kr 237,06
10kr 32,43500kr 324,35
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 3/8"X4' BLK 1=1PC 48"