FP301-1/4-48"-BLACK-200 PCS
DigiKey Part Number
3M161319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1/4-48"-BLACK-200 PCS
Description
HEATSHRINK 1/4"X4' BLK 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Series
Features
Flame Retardant, Solvent Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 648
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 42,19000kr 42,19
2kr 38,82500kr 77,65
3kr 36,98333kr 110,95
5kr 34,76400kr 173,82
7kr 33,38571kr 233,70
10kr 31,96700kr 319,67
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 1/4"X4' CLR 1=1PC 48"