929974-01-24-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-24-RK
Description
CONN RCPT 24POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929974-01-24-RK Models
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Mounting Type
Through Hole
Termination
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Additional Resources
In-Stock: 151
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 31,71000kr 31,71
10kr 26,95300kr 269,53
100kr 22,90740kr 2 290,74
500kr 20,44788kr 10 223,94
1 000kr 19,47231kr 19 472,31
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS TIN PCB
In-Stock: 5363
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 196
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 1581
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB