929500-01-01-RK
DigiKey Part Number
929500E-01-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929500-01-01-RK
Description
CONN HEADER R/A 1POS
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 1 position
Category
Contact Length - Mating
0.295" (7.49mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.110" (2.79mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 690
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr 1,59000kr 1,59
10kr 1,36600kr 13,66
100kr 1,04690kr 104,69
500kr 0,88614kr 443,07
1 000kr 0,72504kr 725,04
5 000kr 0,64449kr 3 222,45
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
In-Stock: 855
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
In-Stock: 452
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM