ECQ-E2104JF
DigiKey Part Number
P14608-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-E2104JF
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-E2104JF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.228" W (10.30mm x 5.80mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.370" (9.40mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V