BK30-500-SZ
DigiKey Part Number
13-BK30-500-SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK30-500-SZ
Description
PTC RESET FUSE 30V 5A RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 5 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
14.5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.551" L x 0.122" W (14.00mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
5 A
Height - Seated (Max)
0.929" (23.60mm)
Current - Trip (It)
10 A
Lead Spacing
0.413" (10.50mm)
Current - Max
40 A