LCE80PS12
DigiKey Part Number
1470-LCE80PS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCE80PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCE80PS12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88.8%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.10" H (101.6mm x 50.8mm x 27.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
6.67 A