FCB100US19
DigiKey Part Number
1470-FCB100US19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB100US19
Description
AC/DC CONVERTER 19V 80W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 19V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
FCB100US19 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
19V
Current - Output 1
5.3 A