ECL25US24-S
DigiKey Part Number
1470-1195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL25US24-S
Description
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL25US24-S Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
82%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
1.04 A