BTA416Y-600B,127
DigiKey Part Number
1740-1139-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA416Y-600B,127
Description
TRIAC 600V 16A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 16 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Triac Type
Standard
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 176A