1090A1-12V
DigiKey Part Number
1090A1-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1090A1-12V
Description
INCAN PNL IND WIRE LEADS
Customer Reference
Detailed Description
Incandescent Panel Indicator 12V Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1090A1-12V Models
Category
Lens Color
Red
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Voltage
12V
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Not For New Designs
Lens Style
Round with Domed Top
Type
Incandescent
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)