T55P106M004C0200
DigiKey Part Number
3581-T55P106M004C0200TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55P106M004C0200CT-ND - Cut Tape (CT)
3581-T55P106M004C0200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55P106M004C0200
Description
CAP TANT POLY 10UF 4V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 4 V 0805 (2012 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T55P106M004C0200 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Sprague
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
P
Voltage - Rated
4 V