SIZF5300DT-T1-GE3
DigiKey Part Number
742-SIZF5300DT-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SIZF5300DT-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SIZF5300DT-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIZF5300DT-T1-GE3
Description
MOSFET 2N-CH 30V 35A PWRPAIR
Manufacturer Standard Lead Time
55 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 35A (Ta), 125A (Tc) 4.5W (Ta), 56.8W (Tc) Surface Mount PowerPAIR® 3x3FS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SIZF5300DT-T1-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Manufacturer
Vishay Siliconix
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1480pF @ 15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
4.5W (Ta), 56.8W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
12-PowerPair™
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Supplier Device Package
PowerPAIR® 3x3FS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
35A (Ta), 125A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.43mOhm @ 10A, 10V